Osnovna značilnost lutkovnih pravljic Jane Stržinar je, da v njih na prvem mestu ni boj med dobrim in zlim, ampak spoznanje dobrega, moč notranje lepote ... Vsak se lahko spremeni in postane dober ...
V njih nastopajo nadnaravna bitja, etnološko prepoznavni liki iz naše ljudske dediščine, kot so prijazne čarovnice, palčki, škratje, vile, zmaji, povodni mož ... Jana Stržinar jih zapleta v odnose in probleme, značilne za današnji čas. Zanje čase pa si izmišlja tudi svoje pravljične junake. Tako so nastali mračnjaki, črnjaki: naduti Nadutko, kruti Krutko in neumn Butko Tupko; telebana Dumbo in Bumbo; pošast Bargufi, breza Nana-Jasna …
pravljicenapis-3

Sodobne avtorske pravljice

odlikuje izrazita simbolika povezana z resničnim življenjem, zato so namenjene otrokom vseh starosti, zanimive pa so tudi za odrasle.
Pravljične predstave so prilagojene različnim starostnim skupinam in primerne za predšolske otroke in 1. ter 2. triado.
Vilinske pravljice - VILINKA, VILINČEK VILL in PRAVLJICA O BREZI so primerne za vse učence do 9.razreda.

Jana Stržinar jih lahko izvaja kot posamezne predstave. Zaradi močne motivacije pravljic je zaželeno, da imajo otroci po predstavi možnost za ustvarjanje. V ustvarjalnih delavnicah po predstavi skupaj z avtorico izdelujejo pravljični lik iz doživete vsebine.
Družimo se 4 ali 5 šolskih ur in skupaj izvedemo KULTURNI DAN.